ponedeljek, 20. maj 2013

365. Limoncé: limonin liker



Prvi dan, prvi projekt. Odločitev je padla med večerjo na vrtu. Poletje se bliža, prav tako visoke temperature. Kaj je lepšega, kot sedeti na terasi in piti Limoncé s Schweppesom in veliko količino ledu?


Začetniška sreča se je pokazala že s tem, da je mamin sodelavec pred kratkim obiskal južno Italijo. Od tam je prinesel, kaj drugega, kot limone z obale okolice Amalfija. Če ta podatek ne pove nič, bo naslednji več. Iz njih izdelujejo znani limonin liker, Limoncé oziroma Limoncéllo.



Pri transportu je bil malce neroden, kar je povzročilo poškodbo enega izmed dveh primerkov limone, in njeno posledično zgnitje. Druga se je obdržala in dočakala današnji dan, ko je napočil trenutek, da služi svojemu namenu.



Za pripravo likerja sem najprej prekrmaril internet in našel primeren recept na spletnem mestu Foodnetwork. Odločil sem se ga držati, kot pijanec plota. Upam, da se bo to splačalo.

Recept je sledeč:

Sestavine:

1 Amalfi limona (če so manjše, jih verjetno potrebujete 10, kot pravi recept)
750 ml žganja

875 ml vode

450 g sladkorja

Postopek se začne s čiščenjem limonine lupine. Pomembno je, da limono pred uporabo dobro speremo s hladno vodo, nato pa jo še dodatno očistimo s krtačko - najbolje (novo) zobno ščetko. Čistoča lupine je namreč najpomembnejša, saj je od nje odvisen okus likerja. Slabo očiščena lupina namreč povzroči grenkobo, ki ni zaželjena. Ko je limona dobro očiščena jo lahko prerežemo na pol.



Nato s pomočjo lupilca limono olupimo. Pomembno je, da pri luplenju določimo debelo olupkov. Te morajo biti namreč dovolj tenki, da ne zajamejo spodnje - bele plasti, ki se nahaja pod lupino in je del skorje. Ta je poleg nečistoče povzročitelj grenkobe št. 2. Ker so Amalfi limone dovolj velike, lupina pa dovolj trda, se debelina olupkov določi skoraj sama in ne zajame bele skorje. Priporočeno je, da od olupkov s tenkim nožem vseeno porežete bele dele. Če se skorja nahaja tudi pod lupino pa odstranite tudi to.



Ko sta lupljenje in čiščenje končana, limonine olupke ponovno operemo in jih prestavimo v velik kozarec za vlaganje.



V kozarec natočimo žganje, ki mora prekriti celotno količino limoninih lupin.



Kozarec nato prekrijem s folijo, zatesnimo z gumico in postavimo na polico.
Limonine lupine se morajo tako namakati 4 dni.



Nadaljevanje sledi...


Povezava do originalnega recepta: http://www.foodnetwork.com/recipes/giada-de-laurentiis/limoncello-recipe/index.html


Ni komentarjev:

Objavite komentar