četrtek, 23. maj 2013

362. Homemade BBQ Sauce: reanimacija žara

Blah. Včeraj nisem nič pisal. Jebiga. Zaspal sem. Zato sem danes nadoknadil in se obetata dva projekta. Prvi je gurmanski. Večina že ve, nekateri še ne, da je bil prvi teden maja - teden žarov. Peklo se je in peklo. Vse kar leze in kar gre. In potem je bilo zatišje. Danes pa po dolgem času spet. Čevapčiči, pleskavice. In kaj gre zraven bolje kot kajmak, šparglji v solati in... žar omaka.

Ponovno sem se skonektao na Foodnetwork. In iskanje je rodilo tale zanimiv naslov recepta:

Homemade BBQ Sauce. And I said, I'll give it a try. No, naj že v začetku povem, da mi je pri tem izjemno pomagala moja Draga, kot fotografinja in tudi kuharica. Nice, I say.

Torej receptualno je postopek potekal takole:

Pol čebule nasekljamo na kocke (mi smo uporabili multipraktik)
Česen
4 žlice kisa (dali smo jih 7)
1 žlico olja (malo več, kar se je kasneje izkazalo za napačno odločitev)
Sol (par ščepcev)
3 žlice in pol rjavega sladkorja (6)
Kečap  (paradižnikov koncentrat namesto tega)
Worchestershire omako
Melassa
Chipotle feferoni v prahu

Originalna povezava: http://www.foodnetwork.com/recipes/ree-drummond/homemade-bbq-sauce-recipe/index.html



Torej. Začela sva s sekanjem čebule. Bolje rečeno multipraktiziranjem le te. Ko je bila sesekljana sva jo vrgla v ponev, v kateri je bilo pred tem že segreli olje. Čebula se je pražila, medtem pa je Draga dodala še nekaj ščepov česna v prahu. Vse skupaj je trajalo okoli 5 minut, dokler se ni čebula zlatorjavo zapekla, nato pa sva dodala nekaj iztiskov tube paradižnikovega koncentrata. Seveda ne preveč, ker koncentrat je le koncentrat. Sledilo je mešanje in dodajanje sladkorja, kisa, soli in feferonov. Melasse ni bilo, namesto tega je padel ščep sladkorja več. Nato pa je po okusu sledilo še dodajanje kisa, soli, sladkorja in koncentrata. Pa feferonov tudi. To se je mešalo in dušilo še nadaljnih 10 minut. Worchestershire omake nisva imela, kečapa ravno tako ne. Nato sva omako rahlo ohladila in jo iz ponve servirala v posodico. Aja, tik pred koncem dušenja dodamo še malo limoninega soka in dobro premešamo. Seveda je količina feferonov takšna, kakršna bo vam najbolje ustrezala. Enako velja za sol, kis, sladkor itd.. Omaka je dobra, edina napaka, ki smo jo našli pri najini je bila premajhna pikantnost.. To bomo popravili drugič. 




Eden izmed dveh projektov je bil tako narejen. Danes bi moral nadaljevati projekt limoninega likerja, vendar sem se strokovno odločil, da bom limonino lupino namakal še kakšen dan več, tako da bo nadaljevanje verjetno sledilo v soboto.

Tole je bil bolj hiter kulinarični izlet, obeta pa se jih še nekaj. Upam, da daljših.


Ni komentarjev:

Objavite komentar